Co jsou vína VOC Modré Hory

Dne 10.5.2011 bylo Ministerstvem zemědělství Občanskému sdružení Modré hory (dále jen o.s.) uděleno povolení přiznávat označení VOC.

1_2767

www.vocmodrehory.cz

Po splnění všech zákonem daných podmínek tak bylo uděleno první VOC v České republice, které bude vyrábět VOC vína pouze z modrých odrůd révy vinné. Vinaři regionu pečlivě a dlouho vybírali a zvolili z těch nejtradičnějších, momentálně nejpěstovanějších a nejpříhodnějších pro svůj region tři: Frankovku, Svatovavřinecké a Modrý Portugal. Z těchto bude možné uvádět na trh červená vína po 18 měsíčním zrání a mladá rosé vína. Vzniká tedy zajímavé doplnění ke stávajícímu VOC Znojmo, které je založeno na třech odrůdách bílých a VOC Mikulov, které zahrnuje odrůdy bílé i modré.

O.s. momentálně sdružuje vinaře z pěti vymezených obcí. Jedná se o obce Bořetice, Kobylí, Němčičky, Velké Pavlovice, Vrbice. Tyto obce jsou spolu historicky spjaté společnou socioekonomickou sférou, zdejší obyvatelé chodili do společných škol, navštěvovali společně různá kulturní setkání a utvářeli tak region, který v dnešní době má co nabídnout vinnému i nevinnému turistovi. Za zmínku stojí četné vyhlídky ze svažitých kopců, kterých je v Modrých horách spousta. Na těchto svazích, prvních výběžcích Ždánického lesa, se dobře daří právě modrých odrůdám, které v těchto půdách nalézají také vysoké obsahy vápníku a hořčíku, prvky důležité pro dokonalé dozrání hroznů. Tento region je odbornou vinařskou veřejností chápán jako srdce pěstování modrých hroznů v České republice, založení VOC postaveného na modrých odrůdách tedy bylo nasnadě. Myšlenku ostatně podpořil také prof. Vilém Kraus, CSc., který je otcem názvu „Modré hory“. Na tomto území poté vzniknul Dobrovolný svazek obcí Modré hory, který pomocí jednotlivých sdružených obcí podporuje propagaci území. Byl tak dán základ vinařské turistiky tohoto VOC regionu. Myšlenku VOC na tomto území začal v roce 2007 kultivovat ing. Jan Stávek, Ph.D., jeden ze zakládajících členů a současný předseda o.s. VOC MODRÉ HORY. Z dalších zakládajících členů o.s. je možné jmenovat např. Vinařství Jedlička a Novák Bořetice, Vinařství Sedláček Vrbice, Vinařství Lacina Velké Pavlovice nebo Patria Kobylí. Znalejší ví, že vína od těchto a jiných výrobců o.s. se každoročně umisťují na předních místech národních i mezinárodních soutěží. Pravidelný úspěch modrohorských červených vín v Salonu vín České republiky už je také samozřejmostí.

V současné době může vína VOC MODRÉ HORY produkovat pouze 20 vinařů ze 130 ha vybraných vinic.
 
E-mail adresáta*:
Váš e-mail*:
Váš komentář:

* položku je nutno vyplnit