Stávek

Vinařský dvůr Jan Stávek

Vinařský dvůr se zaměřuje na výrobu speciálních vín, která jsou dělena do tří hlavních segmentů: likérová vína, cuvée vína, rosé vína. Vedle těchto originálních vín je dále vyráběna odrůda Frankovka z tradičních viničních tratí, která je zároveň nosnou odrůdou vinařství, protože má ve zdejších půdách výborné podmínky pro pěstování.

Aktuální nabídka vín

O vinařství

Vinařský dvůr najdete v nenápadné malebné obci Němčičky (okr.Břeclav). Za vinařskou historií Němčiček, ležících ve Velkopavlovické vinařské podoblasti, se musíme vrátit do 14. století, odkud pochází první zmínka o obci. Dokument z roku 1349 pojednává jak jinak než o vinohradu. Němčičky jsou po staletí významnou vinařskou obcí. Jsou skryty uvnitř devíti údolí, jejichž strmé jižní svahy jsou výbornou polohou pro pěstování révy vinné. Nejvyšší bod katastru má nadmořskou výšku 316 m n.m. a nejnižší 177 m n.m. Rozdíl 139 m na tak malém prostoru ukazuje na výjimečnost zdejších svažitých viničních tratí. Spojení členitého terénu, kvalitní půdy a teplého klimatu řadí Němčičky mezi oblasti s vhodnými podmínkami i pro výrobu červených vín. Závislost zdejších obyvatel na vinařství je známá od pradávna a tradice stále přetrvává. Důkazem je fakt, že téměř třetina katastru je pokryta vinicemi. Němčičky drží dokonce prvenství v největší ploše vinic v přepočtu na jednoho obyvatele, tzn. téměř 200 ha vinic na 600 obyvatel.

Němčičky jsou také zajímavým turistickým lákadlem, a to nejen díky existenci Obecní vinařské stezky a protnutí Moravských vinařských stezek, ale především díky sportovnímu areálu s koupalištěm a nejníže položeným lyžařským vlekem ve střední Evropě.

Vinařský dvůr je rodinná firma sídlící na č.p.176, v domě, kde býval statek pradědečka Františka Kopřivy, který byl ve dvacátých letech dvacátého století v okolí vyhlášeným vinařem a hostinským. Jeho vína se dodávala na stoly měšťanů pražských, ale například také do Vídně. Hosté se ke Kopřivům sjížděli nejen za výborným vínem, ale také kvůli vynikající kuchyni prababičky Kopřivové. Tradici výroby vína na tomto místě převzal jeho syn Boleslav Kopřiva a následně Jaroslav Stávek

Výroba vína a pohostinnost v rodině traduje až do současnosti. Dnes zajišťuje chod Vinařského dvora rodina Stávkových třetí generace potomků, obohacena o zkušenosti získané studiem oboru vinařství na univerzitě a zahraničními stážemi. Propojení studijních poznatků a čerpání z dlouholetých osvědčených praktik umožnilo vybudování společnosti zaměřující se, kromě výroby vína, také na několik odvětví souvisejících s vinařstvím. Jsou to zejména: odborné degustace, semináře, poradenství, agroturistika a posezení ve sklípku.

Litujeme, nebyla nalezena žádná vyhovující položka katalogu

Zkuste jiné nastavení filtrů a vyhledávání.

 
E-mail adresáta*:
Váš e-mail*:
Váš komentář:

* položku je nutno vyplnit